Морски риболов в Гърция – част 1
В последните години, риболова в южната ни съседка стана обичаен за голяма част от българските риболовци. Голяма част от българите ловят в сладководните водоеми в Гърция, изобилстващи от риба, тъй като гърците почти не риболовстват в реките и затворените водоеми, но и не малка част се отдават на морски приключения с доста по-бързите и хищни морски риби и мекотели. За съжаление, в последно време започваме да ставаме нежелани на някои от близките до България дестинации, заради тоновете боклук, които генерират някои колеги.
В тази поредица ще се опитам да ви запозная с видовете и техниките на морски риболов в Гърция (това разбира се са моите лични наблюдения и изводи). Важно е да се каже, че риба и мекотели има целогодишно, като със смяната на сезоните се сменят и рибите, които можете да преследвате, както и местата, които предпочитат обитават.
Много е важно да познавате морските обитатели, които обитават Средиземно море, тъй като срещата с някои от тях може да бъде доста болезнена, а в някои случаи и с фатален край.
Започвам с най-разпространения, а именно Морския таралеж
Това създание се среща навсякъде. Обикновено се придържа към скалисти или бетонни повърхности, но в не малко случаи можете да го срещнете и по пясъка.
Ако го настъпите ще ви заболи доста. По-големия проблем идва от това, че игличките му са като много тънко стъкло и се натрошават на ситни парченца, които остават в кракът ви. Ако настъпите таралеж, незабавно потърсете медицинско лице или човек, който има опит с тези неща. Парченцата трябва да бъдат извадени, раната да бъде промита, тъй като в противен случай раната ще забере и ще ви докара куп други неприятности.
Втората, но най-голяма опасност е Морския дракон
Драконите са много разпространени и силно отровни. Убождането му е адски болезнено, а при алергия може да доведе дори до смърт. Незабавно трябва да потърсите лекар.
Обикновено се движат в по-дълбоки води и бягат от многото шляпане по плажа, така че вероятността от случайна среща и убождане не е голяма.
Но вероятността да хванете на всякаква стръв (включително воблер и пилкер) е доста голяма. Избягвайте всякаква близост с рибата. Отровните шипове са на гръбната и перка, както и на края на хрилните капаци. Дори с отрязана глава, може да подскочи и да ви убоде. Най-добре е да използвате кохери за откачане на рибата.
И все пак – тази риба е доста вкусна. Гърците я тачат много и твърдят, че от дракона става най-вкусната рибена чорба.
Следващата отровна риба се казва Скорпид
Вероятността да хванете Скорпид с въдица не е много голяма, но не е и малка. Доста по-опасен е за гмуркачите, които може да не го забележат и да станат негова жертва.
Рибата не е смъртоносна, но убождането е много болезнено и травматогенно.
Скорпидът също се слави с отличните си кулинарни качества.
Друга потенциална опасност е Морената
Морената се крие в цепнатини, между камъни и скали. Тя дебне своите жертви от засада. Когато са най-уязвими, тя атакува мигновено, вкарвайки коктейл от различни токсини с острите си зъби. Долната и челюст се разкача, както при змиите. Ако сте в обсега и, тя няма да се поколебае да ви захапе.
Ухапването е много болезнено и може да доведе до много инфекции. В малко от случаите може да има и по-неприятни последици. Хубаво е да внимавате къде газите.
В общи линии, това са тварите, от които трябва да се пазите най-много. Същевременно не забравяйте, че всичко, което живее в морето е хищник. Повечето обитатели разполагат с много остри зъби, клюнове и т.н. Дори от непреценена небрежност, можете да получите неприятна рана или убождане.
Следва продължение …