Shore Jigging – Основни видове джигове(пилкери) и техните качества
Изборът на джиг, съвсем не е лесна работа. Повечето хора, които стартират в този начин на риболов просто отиват в магазина, харесват цвета и теглото на джига, след което отиват и започват да ловят с него. Както при останалите примамки, пилкерите също разполагат с изобилие от цветове, форми и тегло. Познавайки основните типове пилкери и тяхното поведение, ще ви даде предимството да изберете подходящата примамка, в зависимост от атмосферните условия, както и подводните условия.
По същество видовете джигове са три, в зависимост от тяхното утежнение:
1. Задно утежнени
2. Средно утежнени (балансирани)
3. Задно утежнени
Задно утежнени джигове
При този вид пилкери, теглото е изнесено в задната част на примамката.
При замятане, тези пилкери летят много надалече, дори при много силен или насрещен вятър. Потъват много бързо и са доста умел противник на теченията. С това поведение на потъване, можете да държите примамката близо до дъното. Минуса при тези джигове е, че имат много „дървена“ игра – съвсем малки отклонения при придръпване и почти отвесно пропадане. Липсата на категорична игра на този тип джигове е и причината повечето риболовци да ги избягват. Играта и начина на потъване предопределя и фазата, при която примамката ще бъде атакувана. В случая, при задно утежнените джигове, почти всички атаки са по време на фазата на придръпване. Най-големия минус на тези джигове е, че оказват голямо съпротивление, което се пренася на пръчката ви и съответно ви изморява. На снимката отгоре можете да видите типични задно утежнени джигове (2 и 4 отгоре надолу). Другите 2 джига (1 и 3 отгоре надолу) са хибрид между централно утежнен джиг и задно утежнен джиг. По този начин примамката лети надалече, но има играта на средно утежнен джиг. Във всички случаи задно утежнените джигове имат своето присъствие на „бойното поле“, особено при силен вятър и силни течения.
Предно утежнени джигове
Както можете да се досетите, при тези джигове утежнението е предимно отпред.
Този тип джигове също постигат забележителна дистанция при замятане както в спокойно, така и във ветровито време. При замятане примамката лети с утежнената си предна част. Потъват сравнително бързо и могат да бъдат използвани в умерено дълбоки води със средно силни течения. Колкото по-дълбоко се намират тези примамки, толкова повече играта им се нарушава от съпротивлението на влакното, но вие не искате това да се случи, защото предно утежнените джигове имат наистина завидни движения и отблясъци във водата. Играта им е наистина страхотна и предизвикателна за рибите, но трябва да имате едно на ум, че при по-силни течения няма да можете да задържите тези пилкери близо до дъното. Ще трябва да правите по-големи паузи между придърпванията, което ще наруши цялостното игрово поведение на примамката. Както при задно утежнените джигове, при предно утежнените джигове, атаките на рибите са предимно във фазата на придърпване на пилкера.
Средно утежнени (балансирани) джигове
Тук теглото на примамката е разположено в центъра на формата.
Средно утежненя джиг лети добре в спокойно време, но когато се намеси вятъра няма да имате друг избор, освен да го смените. Те потъват доста бавно. Играта им наподобява падане на листо, съчетано с потрепване. Това е най-предпочитания тип пилкер, защото работата с него е най-непретенциозна, тъй като джига сам по себе си свършва цялата работа с движението си. Можете да го използвате както с къси, така и с дълги придърпвания. Джига работи в пасивната си фаза (когато джига пропада), което обяснява и атаките, които са предимно при пропадане. Трябва да имате предвид, че играта на централно утежнените джигове се нарушава с нарастването на дълбочината. Теченията също влияят сериозно на играта им. Въпреки множеството недостатъци, централно утежнените джигове са много резултатни и са идеални за употреба в умерено дълбоки води.
Препоръчителни видове джигове, в зависимост от дълбочината:
Плитки води (до 50м) – къси средно утежнени джигове с широк профил.
Умерено дълбоки води (от 50м до 100м) – средно утежнени джигове с издължен профил.
Дълбоки води (от 100м до 200м) – средно утежнени джигове с издължен/изтънен профил или задно утежнени джигове.
Много дълбоки води (над 200м) – задно утежнени джигове и джигове с издължен/изтънен профил
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.
[…] […]
Браво страхотно обяснение. Само имам едно питане понеже съм пълен новобранец някой може ли да сподели нялкое масто в Гърция където е имал слука. Благодаря предварително.
Поздравления за хубавите статии и за труда на колегата много полезно и много добре представено точно кратко и ясно!!!